starsofstars 0414.jpg

New Orleans Saints quarterback Drew Brees poses for photos with candidates for Girls Team of The Year during the Star of Stars Banquet Monday night at L'Auberge Casino.

Here's a rundown of The Advocate's 2019 high school sports 'Star of Stars' award winners.

Congratulations to everyone!


Football: Derek Stingley Jr. • The Dunham School

Volleyball: Amber Igiede • St. Michael the Archangel

Girls cross country: Isabelle Brown • St. Joseph's Academy

Boys cross country: James Lalonde • Catholic High

Girls swimming: Jolee Liles • Parkview Baptist

Boys swimming: David Boylan • East Ascension

Wrestling: Trent Mahoney • East Ascension

Girls soccer: Alyssa Reeves • University

Boys soccer: Zayne Zezulka • Dutchtown

Girls basketball: Tiara Young • Walker

Boys basketball: Jalen Cook • Walker

Girls powerlifting: Quamecca Stafford • Lutcher

Boys Powerlifting: Hayden Willis • Dutchtown

Girls bowling: Hannah Grather • East Ascension

Boys bowling: Philip O'Neill • Catholic High

Girls gymnastics: Ava Riche • St. Joseph's Academy

Boys gymnastics: Xavin Weatherspoon • Baton Rouge High

Softball: Mary-Cathryn Comeaux • Brusly

Baseball: Cade Doughty • Denham Springs

Girls tennis: Paige Duncan • Denham Springs

Boys tennis: Bryce Walker • Ascension Christian

Girls golf: Riely Heaslip • Episcopal

Boys golf: Brayden Seguin • Catholic High

Girls track & field: Logan Lewis • Baton Rouge High

Boys track & field: Sean Burrell • Zachary


GIRLS COACH OF THE YEAR

Winner: Bonita Johnson • University

Finalist: Amy Pitre • St. Amant

Finalist: Valencia Wilson • Lee


BOYS COACH OF THE YEAR

Winner: Pete Boudreaux • Catholic High

Finalist: David Brewerton • Zachary

Finalist: Jeff Jones • Madison Prep


GIRLS TEAM OF THE YEAR

Winner: Lee High basketball

Finalist: St. Joseph's cross country

Finalist: St. Amant softball


BOYS TEAM OF THE YEAR

Winner: University High football

Finalists: Scotlandville basketball

Finalists: Catholic baseball


SPECIAL OLYMPICS ATHLETES OF THE YEAR

Girls: Kelsie Colligan • St. Amant

Boys: Landon Dimm • Brusly


COURAGE AWARD

Evan Light • The Dunham School


SPIRIT AWARD

John and Kristina Miremont • McKinley


GIRLS ATHLETES OF THE YEAR

Winner: Mary-Cathryn Comeaux • Brusly

Finalist: Audrey Greely • Parkview Baptist

Finalist: Kennedy Paul • University


BOYS ATHLETES OF THE YEAR

Winner: Keilon Brown • Zachary

Finalist: Jalen Cook • Walker

Finalist: Derek Stingley Jr. • The Dunham School