Class 5A

First round

(32) Pineville (4-6) at (1) West Monroe (10-0)

(17) St. Amant (7-3) at (16) Captain Shreve (7-3)

(24) Central (5-5) at (9) Alexandria (7-3)

(25) Comeaux (5-5) at (8) Ruston (7-3)

(28) East St. John (5-5) at (5) East Ascension (9-1)

(21) Central Lafourche (6-4) at (12) Slidell (8-2)

(20) Fontainebleau (6-4) at (13) Haughton (8-2)

(29) Dutchtown (5-5) at (4) Ehret (9-1)

(30) Live Oak (5-5) at (3) Acadiana (9-1)

(19) Denham Springs (6-4) at (14) Sam Houston (8-2)

(22) Hahnville (5-5) at (11) Walker (8-2)

(27) Sulphur (5-5) at (6) Zachary (7-2)

(26) Chalmette (6-4) at (7) Terrebonne (9-1)

(23) Parkway (5-4) at (10) Ouachita Parish (7-3)

(18) Landry-Walker (6-4) at (15) Barbe (8-2)

(31) Hammond (6-4) at (2) Destrehan (9-1)

Class 4A

First round

(32) Minden (3-7) at (1) Karr (10-0)

(17) Tioga (7-3) at (16) Benton (7-3)

(24) McDonogh 35 (5-5) at (9) Bastrop (7-2)

(25) Westgate (6-4) at (8) Plaquemine (8-2)

(28) DeRidder (6-4) at (5) Lakeshore (10-0)

(21) Cecilia (4-6) at (12) Livonia (8-2)

(20) Franklin Parish (5-5) at (13) Pearl River (7-2)

(29) Opelousas (5-5) at (4) Neville (7-2)

(30) Franklinton (4-6) at (3) St. Martinville (10-0)

(19) Carver (7-3) at (14) Belle Chasse (8-2)

(22) Carencro (5-5) at (11) Assumption (8-2)

(27) Woodlawn-Shreveport (5-5) at (6) Leesville (10-0)

(26) South Terrebonne (5-5) at (7) Northwood-Shreveport (10-0)

(23) Helen Cox (5-5) at (10) North DeSoto (8-2)

(18) Lutcher (6-4) at (15) Breaux Bridge (7-3)

(31) Rayne (3-7) at (2) Warren Easton (7-2)

Class 3A

First round

(32) KIPP Renaissance (3-7) at (1) Iota (10-0)

(17) Baker (6-4) at (16) Marksville (6-4)

(24) Donaldsonville (5-5) at (9) St. James (6-4)

(25) Albany (6-4) at (8) North Webster (6-4)

(28) Bogalusa (4-5) at (5) Union Parish (8-2)

(21) South Beauregard (5-5) at (12) Jena (8-2)

(20) West Feliciana (5-5) at (13) Church Point (7-3)

(29) Cohen (6-4) at (4) Sterlington (8-2)

(30) Jennings (4-6) at (3) Kaplan (7-3)

(19) Sophie B. Wright (5-4) at (14) Crowley (7-3)

(22) Berwick (5-5) at (11) Northwest (7-3)

(27) Erath (4-6) at (6) Lake Charles Prep (9-1)

(26) Madison Prep (4-6) at (7) Jewel Sumner (7-3)

(23) Avoyelles (5-5) at (10) Caldwell Parish (8-2)

(18) Wossman (5-5) at (15) Green Oaks (5-5)

(31) Brusly (5-5) at (2) Eunice (8-2)

Class 2A

First round

(32) Ville Platte (3-7) at (1) Many (9-1)

(17) North Caddo (4-6) at (16) Rayville (4-6)

(24) Independence (3-7) at (9) Pine (7-3)

(25) Oakdale (3-7) at (8) Vidalia (7-3)

(28) West St. Mary (3-6) at (5) Welsh (7-3)

(21) South Plaquemines (2-8) at (12) Mansfield (7-3)

(20) DeQuincy (5-5) at (13) East Beauregard (7-3)

(29) Port Allen (3-7) at (4) Rosepine (10-0)

(30) Vinton at (3) Ferriday (7-3)

(14) General Trass (7-3) at (19) Lakeside (6-4)

(22) Northeast (3-6) at (11) Lake Arthur (6-4)

(27) Delhi Charter (4-6) at (6) St. Helena (8-2)

(26) Bunkie (4-6) at (7) Kinder (6-4)

(23) Franklin (4-5) at (10) Red River (6-3)

(18) Capitol (5-5) at (15) East Feliciana (5-5)

(31) Springfield (3-7) at (2) Amite (9-1)

Class 1A

First round

(1) Oak Grove (10-0) has a by

(17) LaSalle (4-5) at (16) Slaughter Charter (5-5)

(24) Delta Charter (2-8) at (9) Jonesboro-Hodge (6-4)

(25) Northwood-Lena (3-6) at (8) Oberlin (8-2)

(5) West St. John (7-2) has a bye

(21) Elton (3-7) at (12) Homer (6-4)

(20) Centerville (5-5) at (13) Gueydan (6-3)

(4) Logansport (9-0) has a bye

(3) Kentwood (8-2) has a bye

(19) Merryville (4-6) at (14) White Castle (3-7)

(22) Plain Dealing (3-7) at (11) Montgomery (6-3)

(27) Tensas (1-9) at (6) Basile (8-2)

(26) North Central (1-9) at (7) Delhi (7-3)

(23) Arcadia (4-5) at (10) East Iberville (6-4)

(18) Varnado (2-7) at (15) Sicily Island (5-5)

(2) Haynesville (10-0) has a bye