BR.walkerdutchtown.032821.006

Walker High's Camden Carver watches his hit, on Saturday, against Dutchtown High.

Baseball

Monday

Family Christian at East Iberville, 4 p.m.

Central at St. Michael, 4 p.m.

Episcopal at Port Allen, 5 p.m.

Scotlandville at St. John, 6 p.m.

St. Thomas Aquinas at French Settlement, 6:30 p.m.

Cathedral at Silliman, 6:30 p.m.

Tuesday

Northeast at Liberty, 3:30 p.m.

St. Amant at McKinley, 3:30 p.m.

East Feliciana at Dunham, 4 p.m.

Woodlawn at Dutchtown, 4 p.m.

East Iberville at Family Christian, 4 p.m.

Breaux Bridge at Livonia, 4 p.m.

Tara at Plaquemine, 4 p.m.

False River Academy at Southern Lab, 4 p.m.

Broadmoor at St. Michael, 4 p.m.

University at Madison Prep, 4:30 p.m.

Parkview Baptist at Brusly, 6 p.m.

Slaughter Community Charter at Central Private, 6 p.m.

Catholic at East Ascension, 6 p.m.

St. John at Walker, 6:30 p.m.

Wednesday

East Feliciana at Northeast, 3:30 p.m.

Hannan at Catholic-PC, 4 p.m.

Liberty at East Iberville, 4 p.m.

West Feliciana at Livonia, 4 p.m.

St. John at White Castle, 4 p.m.

Crowley at Plaquemine, 5 p.m.

East Ascension at Catholic, 6 p.m.

Loranger at Central Private, 6 p.m.

Ascension Catholic at Dutchtown, 6 p.m.

Dunham at Episcopal, 6 p.m.

Thursday

Woodlawn at Dutchtown, 4 p.m.

Northeast at Dunham, 4 p.m.

Southern Lab at False River, 4 p.m.

West St. John at Liberty, 4 p.m.

Tara at Plaquemine, 4 p.m.

McKinley at St. Amant, 4 p.m.

Madison Prep at University, 4 p.m.

Scotlandville at Walker, 4 p.m.

Central Private at Slaughter Community Charter, 5 p.m.

Brusly at Parkview Baptist, 6 p.m.

Westminster Christian vs. Ascension Catholic at Regira Field-Donaldsonville, 6:30 p.m.

Central at Denham Springs, 6:30 p.m.

Ascension Christian ar East Ascension, 6:30 p.m.

Beau Chene at Episcopal, 3:30 p.m.

French Settlement at West Feliciana, 6:30 p.m.

Live Oak at Zachary, 6:30 p.m.

Friday

Woodlawn at East Iberville, 11 a.m.

St. James at Donaldsonville, 4 p.m.

Acadiana at Parkview Baptist, 6 p.m.

Saturday

White Castle at McKinley, 10 a.m.

Port Allen at Plaquemine, 11 a.m.

East Iberville at Tara, 11 a.m.

Eunice at Brusly, noon

Douglass at Donaldsonville, noon

Avoyelles Charter at False River, 1 p.m.

Denham Springs at Central, 1:30 p.m.

Slaughter Community Charter at Livonia, 4:30 p.m.

Softball

Tuesday

Madison Prep vs. University, 3:30 p.m. at Brusly

Dutchtown vs. St. Joseph's Academy at Traction, 4 p.m.

Springfield at St. Thomas Aquinas, 4 p.m.

Doyle at Pope John Paul II-Slidell, 4 p.m.

Tara at Plaquemine, 4 p.m.

Independence at Slaughter Community Charter, 4 p.m.

St. James at Lutcher, 4:30 p.m.

E.D. White at Ascension Catholic, 4:30 p.m.

St. John at Ascension Christian, 4:30 p.m.

Central Private at False River, 4:30 p.m.

Port Allen at St. Michael 4:30 p.m.

Episcopal at Dunham, 5 p.m.

French Settlement at Northlake Christian, 5 p.m.

Central Catholic at St. Amant, 5 p.m.

Liberty at Belaire, 5 p.m.

Parkview Baptist vs. West Feliciana at Brusly, 5 p.m.

Central at Live Oak, 5:30 p.m.

Zachary at Walker, 5:30 p.m.

Wednesday

Mandeville at Doyle, 4 p.m.

Haynes Academy at East Ascension, 4:30 p.m.

Lutcher vs. St. Joseph's Academy at Traction, 4:30 p.m.

St. John at False River, 4:30 p.m.

Slaughter Community Charter at Central Private, 4:30 p.m.

St. Michael at Episcopal, 5 p.m.

Central Lafourche vs. Denham Springs at North Park, 5 p.m.

Thursday

Plaquemine at Livonia, 3:30 p.m.

Academy of Our Lady at East Ascension, 4 p.m.

Central Private vs. St. Joseph's Academy at Traction, 4 p.m.

Holden at Mt. Hermon, 4 p.m.

Berwick at Lutcher, 4:30 p.m.

False River at Slaughter Community Charter, 4:30 p.m.

St. Michael at Woodlawn, 4:30 p.m.

White Castle at Central Private, 4:30 p.m.

Albany at Northlake Christian, 5 p.m.

Kaplan at Dutchtown, 5 p.m.

Live Oak at Walker, 5 p.m.

Northeast at Dunham, 5 p.m.

Episcopal at Port Allen, 5 p.m.

Denham Springs vs., Zachary at Zachary Youth Park, 5:30 p.m.

Holden at Mt. Hermon, 5:30 p.m.

Springfield at French Settlement, 5:30 p.m.

Friday

Denham Springs at Walker, 11 a.m.

Ascension Christian at French Settlement, noon

St. Amant at Woodlawn, 4 p.m.

Saturday

Albany at Holden, 11 a.m.

Ascension Christian at St. Thomas Aquinas, 11 a.m.

Lutcher vs. Hannan at Coquille Park, 11 a.m.

East Ascension at Live Oak, 11:30 a.m.