BR.ccslswim.092919.05.jpg

Episcopal’s Eugene Jiang finishes in first place in the boys 500 yard freestyle at the Capital City Swim League meet held at Crawfish Aquatics Pool on Saturday morning.

At Crawfish Aquatics Pool

Girls

Team scores: 1, St. Joseph’s Academy 480. 2, Baton Rouge High 223. 3, Episcopal 222. 4, Lutcher 202. 5, University 194. 6, Parkview Baptist 157. 7, Zachary 132. 8, Dutchtown 109. 9, St. Amant 104, 10, Denham Springs 67. 11, Holden 36, East Ascension 36, West Feliciana 36. 14, Woodlawn 28. 15, Brusly 24. 16, Runnels 22. 17, Riverside Academy 10. 18, Ascension Christian 7. 19, Southern Lab 4.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, BRHS 1:55.23. 2, SJA 1:55.93. 3, University 1:56.91.

200 freestyle: 1, CeCe Werth, SJA, 1:59.88. 2, Abigail Gibson, Episcopal, 2:01.10. 3, Karlie Porter, Zachary, 2:03.54.

200 individual medley: 1, Rylee Moore, PBS, 2:05.05. 2, Maddilyn Geyer, University, 2:09.29. 3, Ema Lavigne, BRHS, 2:10.33.

50 freestyle: 1, Alexa Ryon Bennett, Episcopal, 25.52. 2, Jenna Van Hoogstraten, 25.64. 3, Amanda Andrews, SJA, 25.67.

100 butterfly: 1, Amanda Andrews, SJA, 59.77. 2, Jenna Van Hoogstraten, University, 1:00.23. 3, Alyssa Pentas, PBS, 1:02.38.

100 freestyle: 1, Alexa Ryon Bennett, Episcopal, 55.06. 2, Caroline Munson, SJA, 56.00. 3, Abby Yoes, Zachary, 57.09.

500 freestyle: 1, CeCe Werth, SJA, 5:14.92. 2, Maddilyn Geyer, University, 5:17.30. 3, Abigail Gibson, Episcopal, 5:36.17.

200 freestyle relay: 1, Lutcher 1:47.68. 2, Episcopal 1:52.26. 3, Denham Springs 1:53.30.

100 backstroke: 1, Rylee Moore, PBS, 55.03. 2, Caroline Munson, SJA, 1:02.28. 3, Phoebe Hammerling, BRHS, 1:04.26.

100 breaststroke: 1, Ema Lavigne, BRHS, 1:06.11. 2, Gabrielle Joffrion, SJA, 1:12.32. 3, Maddox Saurage, University, 1:13.51.

400 freestyle relay: 1, SJA 3:48.45. 2, Episcopal 3:57.57. 3, University 3:57.62.

SWIMMER OF THE MEET: RYLEE MOORE, PARKVIEW BAPTIST

Boys

Team scores: 1, Catholic 557. 2, Baton Rouge High 275. 3, Episcopal 205. 4, University 199. 5, Dutchtown 141. 6, Zachary 128. 7, Lutcher 89. 8, Lee 84. 9, East Ascension 79. 10, Denham Springs 57. 11, The Dunham School 56. 12, West Feliciana 50. 13, St. Michael 47. 14, Parkview Baptist 43. 15, Woodlawn 39. 16, Brusly 32. 17, Walker 22. 18, St. Amant 13. 19, Riverside Academy 6. 20, Plaquemine 5.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Catholic 1:38.15. 2, Episcopal 1:43.02. 3, University 1:43.88.

200 freestyle: 1, Mason Nyboer, Catholic, 1:42.37. 2, Christopher Richardson, University, 1:43.14. 3, Harrison Russell, Catholic, 1:48.00.

200 individual medley: 1, Riley Brown, Lee, 1:55.16. 2, Eric King, Zachary, 1:58.11. 3, Brooks Moore, PBS, 1:59.72.

50 freestyle: 1, Mitchell Gillem, Catholic, 21.90. 2, Eugene Jiang, Episcopal, 21.96. 3, Eric Wang, BRHS, 22.33.

100 butterfly: 1, Brenton Cooper, East Ascension, 52.64. 2, Stewart Black, Catholic, 53.14. 3, Eric Wang, BRHS, 54.05.

100 freestyle: 1, Eugene Jiang, Episcopal, 47.81. 2, Mitchell Gillum, Catholic, 47.95. 3, Garrett Accardo, Catholic, 48.41.

500 freestyle: 1, Mason Nyboer, Catholic, 4:35.85. 2, William Kitto IV, Catholic, 4:48.87. 3, Nicholas Domingue, Catholic, 4:53.22.

200 freestyle relay: 1, Catholic 1:28.78. 2, Episcopal 1:33.58. 3, BRHS 1:34.11.

100 backstroke: 1, Riley Brown, Lee, 51.88. 2, Christopher Richardson, University, 52.12. 3, Ben Naquin, Episcopal, 53.99.

100 breaststroke: 1, Eric King, Zachary, 59.52. 2, Patrick Murphy, Dunham, 1:00.23. 3, Garrett Accardo, Catholic, 1:01.11.

400 freestyle relay: 1, Catholic 3:17.97. 2, University 3:25.32. 3, BRHS 3:29.15.

SWIMMER OF THE MEET: RILEY BROWN, LEE