BR.centralwalkersoftball.040721.01.jpg

Walker’s pitcher Lainee Bailey pitches against Central at Randy Bradshaw Field in Walker, La on Tuesday, April 6, 2021.

Baseball

Monday

East Iberville at Ascension Christian, 4 p.m.

Jewel Sumner at East Feliciana, 4 p.m.

Madison Prep at Family Christian, 4 p.m.

University at St. Michael, 4 p.m.

Central Catholic at East Ascension, 6:30 p.m.

Ascension Catholic at St. John, 6 p.m.

Tuesday

Sacred Heart-Ville Platte at Catholic-PC, 4 p.m.

Lutcher at Donaldsonville, 4 p.m.

Port Allen of East Iberville, 4 p.m.

Cecilia at Livonia, 4 p.m.

False River at Slaughter Charter, 4 p.m.

Plaquemine at St. Michael, 4 p.m.

Liberty at Tara, 4 p.m.

East Ascension at Woodlawn, 4 p.m.

Scotlandville at Zachary, 4 p.m.

West Feliciana at Madison Prep, 4:30 p.m.

University at Brusly, 6 p.m.

Southern Lab at Central Private, 6 p.m.

Live Oak at Denham Springs, 6 p.m.

McKinley at Dutchtown, 6 p.m.

Opelousas Catholic at Parkview Baptist, 6 p.m.

Catholic at St. Amant, 6 p.m.

Walker at Central, 6:30 p.m.

Wednesday

East Ascension at St. Michael, 4 p.m.

Pope John Paul II at French Settlement, 6 p.m.

Liberty at Brusly, 6 p.m.

Thursday

Woodlawn at Catholic, 4 p.m.

White Castle at East Iberville, 4 p.m.

Slaughter Community Charter at False River, 4 p.m.

Tara vs. Liberty at Traction Sports, 4 p.m.

Scotlandville at Live Oak, 4 p.m.

St. Michael at Plaquemine, 4 p.m.

Ascension Christian at White Castle, 4 p.m.

Central Private at Southern Lab, 5 p.m.

Cristo Rey at Episcopal, 5:30 p.m.

Walker at Denham Springs, 6 p.m.

McKinley at East Ascension, 6 p.m.

Dutchtown at St. Amant, 6 p.m.

Ascension Christian at St. John, 6 p.m.

Brusly at University, 6 p.m.

Madison Prep at West Feliciana, 6:30 p.m.

Central at Zachary, 6:30 p.m.

Friday

Northeast at East Feliciana, 3:30 p.m.

Opelousas at Livonia, 4 p.m.

Catholic at Woodlawn, 4 p.m.

Central Private at Episcopal, 4:30 p.m.

Lafayette Christian at Brusly, 5 p.m.

Brookhaven Academy at Silliman, 5 p.m.

Ascension Christian at St. Amant, 5 p.m.

Menard at Parkview Baptist, 6 p.m.

Pope John Paul II at French Settlement, 6:30 p.m.

Port Barre at West Feliciana, 6:30 p.m.

Saturday

Avoyelles at False River, 11 a.m.

Loranger at Parkview Baptist, 11 a.m.

East Iberville at Port Allen, 11 a.m.

Denham Springs at Walker, 11 a.m.

Liberty at Family Christian, noon

Donaldsonville at Slaughter Charter, noon

Tara at St. Michael, noon

Zachary at Central, 12:30 p.m.

Episcopal at Central Private, 1 p.m.

St. Amant at Dutchtown, 1 p.m.

Catholic-New Iberia at University, 1 p.m.

Plaquemine at Ascension Catholic, 1:30 p.m.

Livonia at West Feliciana, 1:30 p.m.

East Ascension at McKinley, 2 p.m.

Catholic at Dunham, 3 p.m.

Softball

Monday

Phoenix at Family Christian, 3:30 p.m.

St. Joseph’s Academy at Woodlawn, 3:30 p.m.

University at St. Thomas Aquinas, 4 p.m.

Central Lafourche at Holden, 4:30 p.m.

Maurepas at Mt. Hermon, 4:30 p.m.

Episcopal at Central Private, 4:30 p.m.

French Settlement at West Feliciana, 4:30 p.m.

St. Michael at St. Scholastica, 4:30 p.m.

Catholic-Pointe Coupee at False River, 4:30 p.m.

Hahnville at Dutchtown, 5 p.m.

St. John at Ascension Catholic, 5 p.m.

Hannan at Doyle, 5:30 p.m.

Academy of Our Lady at Lutcher, 5:30 p.m.

Denham Springs at Central, 5:30 p.m.

Jewel Sumner at Woodlawn, 5:30 p.m.

Bogalusa at Albany, 6 p.m.

Tuesday

French Settlement at Hammond, 4 p.m.

Mt. Hermon at Maurepas, 4 p.m.

Port Allen at Northeast, 4 p.m.

Plaquemine at St. Michael, 4:30 p.m.

Port Allen at Family Christian, 4:30 p.m.

West Feliciana vs. University at Traction Sports, 4:30 p.m.

Alexandria at St. Amant, 5 p.m.

Ascension Christian at Dutchtown, 5 p.m.

Episcopal at Dunham, 5 p.m.

Holden at Hannan, 5 p.m.

Live Oak at Franklinton, 5 p.m.

Albany at Springfield, 6 p.m.

Doyle at Brusly, 6 p.m.

Wednesday

West Feliciana at Livonia, 3:30 p.m.

Denham Springs at Covington, 4 p.m.

Episcopal at Woodlawn, 4 p.m.

Madison Prep at Family Christian, 4 p.m.

Tara at Central Private, 4:30 p.m.

University at Ascension Christian, 4:30 p.m.

Mt. Hermon at Maurepas, 4:30 p.m.

Port Allen at St. Michael, 4:30 p.m.

Mt. Carmel at Walker, 5 p.m.

Holden at Jewel Sumner, 5:30 p.m.

Pope John Paul II at French Settlement, 5:30 p.m.

Zachary at Central, 5:30 p.m.

Thursday

Slaughter Charter at Port Allen, 2 p.m.

Hahnville at Live Oak, 4 p.m.

Mandeville at Doyle, 4 p.m.

Springfield vs. University at Traction Sports, 4 p.m.

Woodlawn at East Ascension, 4 p.m.

White Castle at Family Christian, 4 p.m.

French Settlement at West Feliciana, 4:30 p.m.

Brusly at Dutchtown, 5 p.m.

Walker vs. Catholic-PC at Woodmen Park, 5 p.m.

Albany at Pearl River, 5:30 p.m.