Volleyball all-district

Division V, District 5

First team

Janai Stevens, Dunham; Taylor Hurst, Dunham; Hannah Pixley, Dunham; Kylie Jones, Ascension Christian; Myiesha Cummings, East Iberville; Macee Chenevert, Ascension Christian; Elise Millet, Ascension Christian; Katie Dunphy, Dunham; Savannah Marcello, Ascension Christian; Lexie Rachal, Family Christian; Doritha Dixon, East Iberville; Lily Johnson, Dunham; Anushka Singh, Dunham

MVP: Hannah Pixley, Dunham

Boys basketball

Denham Springs 71, Springfield 57

Springfield 12 17 11 17-57

Denham Springs 18 20 19 14-71

SCORING: DENHAM SPRINGS: Xavier Miles 20, D.J. Williams 20, Kaleb Drummer 17, C.J. Johnson 10, J.V. Johnson 4; SPRINGFIELD: Bryce Johnson 24, Tishawn Thompson 19, Matt Brace 5, Collin Hayden 4, Isaiah Netter 3, Trevor Martin 2.

3-POINT GOALS: Springfield 5 (Thompson 4, Brace)

Records: Denham Springs 8-3; Springfield 4-7

Episcopal 58, Port Allen 40

Episcopal 12 24 14 8-58

Port Allen 10 6 11 13-40

SCORING: EPISCOPAL: S. Summerville 21, A. Hixon 15, I. Besselman 12, D. Deskins 7, A. Bourgeois 3; PORT ALLEN: B. Pierson 22, M. Lee 8, C. White 8, A. Percy 2

3-POINT GOALS: Episcopal 6 (S. Summerville 5, A. Bourgeois 1); Port Allen 2 (B. Pierson 2)

Records: Episcopal 7-3

Thursday’s games

St. Paul at Zachary, 5 p.m.

University at Catholic High, 5 p.m.

St. Martin’s at Ascension Christian, 5 p.m.

Highland Baptist at Catholic High Pointe, 5:30 p.m.

Lakeshore at The Church Academy, 6 p.m.

Southern Lab at Mentorship, 6 p.m.

Tournaments

Charles T. Kinsley Memorial

Parkview vs. Broadmoor, 3:30 p.m.

Livonia vs. Tara, 4:45 p.m.

West Feliciana vs. Barbe, 6:15 p.m.

Northeast vs. Central, 7:30 p.m.

Spartan Classic

Bonnabel vs. Hammond, 4 p.m.

Glen Oaks vs. Lagrange, 5:30 p.m.

Holy Cross vs. East St. John, 7 p.m.

Port Allen vs. East Ascension, 8:30 p.m.

Tiger Classic

At Donaldsonville

White Castle vs. Baker, 4 p.m.

Dutchtown vs. Jehovah Jireh, 5:30 p.m.

Donaldsonville vs. St. James, 7 p.m.

Episcopal Round Robin

St. Amant vs. Covington, 4 p.m.

St. Thomas Aquinas vs. St. Michael, 5:15 p.m.

St. John vs. Episcopal, 6:30 p.m.

Runnels vs. Woodlawn, 7:45 p.m.

Friday’s games

Plaquemine at Brusly, 5 p.m.

Tournaments

Episcopal Round Robin

St. Amant vs. St. Thomas Aquinas, 4 p.m.

Covington vs. Woodlawn, 5:15 p.m.

St. Michael vs. St. John, 6:30 p.m.

Episcopal vs. Runnels, 7:45 p.m.

Tiger Classic

At Donaldsonville

St. James vs. Baker, 4 p.m.

Jehovah-Jireh vs. White Castle, 5:30 p.m.

Donaldsonville vs. Dutchtown, 7 p.m.

Saturday’s games

Episcopal Round Robin

St. Michael vs. St. Amant, 2 p.m.

Covington vs. Episcopal, 3:15 p.m.

St. John vs. Runnels, 4:30 p.m.

St. Paul’s vs. Woodlawn, 5:45 p.m.

Girls basketball

Donaldsonville 39, Brusly 29

Donaldsonville 11 13 7 8-39

Brusly 11 8 2 8-29

SCORING: DONALDSONVILLE: Jalar Johnson 16, Gia Richard 14, Quinutryce Bell 9; BRUSLY: Myna Edwards 9, Hayleigh Harrison 8, Alayah Gedward 3, Aniyah Legard 3, Chentell Bets 2, Megan Williams 2, Angel Bradford 2

3-POINT GOALS: Donaldsonville: 2 (Richard, BelL); Brusly: 2 (Edwards, Gedwards)

Records: Donaldsonville 8-2; Brusly 2-5

Thursday’s games

The Church Academy at Belaire, 6 p.m.

Friday’s games

TBD at St. Amant, 5 p.m.

Family Christian at Northeast, 5 p.m.

St. Charles Catholic at The Church Academy, 5 p.m.

Avoyelles at Livonia, 5:30 p.m.

Lee High at McKinley, 6 p.m.

Fontainebleau at Woodlawn, 6 p.m.

St. John at False River, 6 p.m.

Baker at Episcopal, 6 p.m.