Girls basketball

EBR Girls Tournament

Baker 56, Northeast 34

Glen Oaks 42, Capitol 32

Istrouma 43, Broadmoor 35

Scotlandville 50, Mentorship 40

Woodlawn 33, Belaire 19

Girls soccer

Walker 2, Country Day 0

Nonselect football playoffs

Class 5A

Second round

(1) Acadiana 48, (16) Walker 0

(8) Airline 45, (24) East St. John 29

(5) Zachary 21, (12) Hahnville 19

(20) Ruston 21, (4) East Ascension 13

(19) Mandeville 13, (3) Alexandria 12

(11) Haughton 23, (27) Comeaux 21

(7) Destrehan 17, (23) Covington 7

(2) West Monroe 38, (15) Captain Shreve 21

Quarterfinal pairings

(1) Acadiana (12-0) at (8) Airline (10-2)

(5) Zachary (9-2) at (20) Ruston (7-5)

(19) Mandeville (9-3) at (11) Haughton (10-2)

(2) West Monroe (11-1) at (7) Destrehan (9-3)

Class 4A

Second round

(1) Lakeshore 41, (17) Leesville 14

(8) Bastrop 8, (9) Eunice 7

(5) Carencro 35, (12) Northwood-Shreve 7

(20) Warren Easton 35, (4) Tioga 26

(3) Karr 48, (19) Carver 13

(6) Breaux Bridge 15, (11) Belle Chasse 0

(10) Westgate 27, (7) Assumption 6

(2) Neville 33, (18) DeRidder 14

Quarterfinal pairings

(8) Bastrop (9-2) at (1) Lakeshore (12-0)

(5) Carencro (9-2) vs. (20) Warren Easton (7-4)

(6) Breaux Bridge (10-2) at (3) Karr (9-2)

(10) Westgate (9-3) at (2) Neville (9-2)

Class 3A

Second round

(1) St. James 41 (17) Green Oaks 8

(24) Brusly 34, (8) Marksville 20

(12) Union Parish 38, (5) Caldwell Parish 21

(4) Madison Prep 38, (13) B.T. Washington-NO 20

(30) Baker (6-4) 18, (14) Iota 13

(6) McDonogh (No. 35) 22, (11) LC College Prep 14

(23) Jennings 14, (7) Church Point 13

(2) Sterlington 35, (15) Kaplan 24

Quarterfinal pairings

(24) Brusly (7-5) at (1) St. James (12-0)

(4) Madison Prep (11-1) at (12) Union Parish (8-4)

(6) McDonogh (No. 35) (9-3) at (30) Baker (7-4)

(2) Sterlington (11-0) at (23) Jennings (7-5)

Class 2A

Second round

(1) Ferriday 36, (16) Port Allen 13

(8) Kinder 28, (9) Red River 14

(5) Amite 26, (21) Welsh 0

(20) Loreauville 30, (4) Mangham 28

(19) Capitol 38, (30) Lakeside 34

(6) Kentwood 39, (11) South Plaquemines 8

(7) Pine 35, (10) Avoyelles 10

(2) Many 24, (15) East Feliciana 20

Quarterfinal pairings

(8) Kinder (8-4) at (1) Ferriday (11-1)

(20) Loreauville (8-4) at (5) Amite (9-3)

(6) Kentwood (8-4) vs. (19) Capitol (6-5) at Memorial Stadium

(7) Pine (9-3) at (2) Many (9-3)

Class 1A

Second round

(1) West St. John 44, (16) LaSalle 0

(8) Logansport 42, (9) Montgomery 6

(12) Homer 41, (5) Centerville 34

(4) Oak Grove 53, (11) East Beauregard 6

(3) White Castle 32, (19) Delta Charter 6

(6) East Iberville 28, (11) Grand Lake 20

(10) Basile 28, (7) Haynesville 27

(2) Oberlin 42, (15) Gueydan 6

Quarterfinal pairings

(8) Logansport (6-5) at (1) West St. John (7-3)

(4) Oak Grove (8-3) at (12) Homer (7-5)

(6) East Iberville (8-2) at (3) White Castle (7-3)

(2) Oberlin (11-0) at (10) Basile (8-4)

Select football brackets

Division I

First round

(1) Rummel BYE

(8) St. Augustine 45, (9) C.E. Byrd 40

(5) Scotlandville 35, (12) McKinley 0

(4) Brother Martin (8-2) BYE

(3) John Curtis (9-1) BYE

(6) Jesuit 33, (11) Shaw 0

(10) St. Paul’s 9, (7) Holy Cross 7

(2) Catholic BYE

Quarterfinals

(1) Rummel 35, (8) St. Augustine 34

(4) Brother Martin 46, (5) Scotlandville 13

(3) John Curtis 34, (6) Jesuit 27

(2) Catholic 28, (10) St. Paul’s 10

Semifinals

(4) Brother Martin (9-2) at (1) Rummel (11-0)

(3) Curtis (10-1) vs. (2) Catholic (11-0) at Olympia Stadium

Division II

First round

(1) St. Thomas More BYE

(9) Evangel 84, (8) E.D. White 20

(5) St. Louis 42, (12) St. Michael 21

(4) Loyola 35, (13) Thomas Jefferson 0

(3) University 49, (14) Lusher 0

(11) Vandebilt 21, (6) Hannan 14

(7) Teurlings 18, (10) Parkview Baptist 14

(2) De La Salle BYE

Quarterfinals

(1) St. Thomas More 42, (9) Evangel 21

(5) St. Louis 33, (4) Loyola 30

(3) University 35, (11) Vandebilt 14

(2) De La Salle 45, (7) Teurlings 19

Semifinals

(5) St. Louis (9-2) at (1) St. Thomas More (9-2)

(3) U-High (9-3) at (2) De La Salle (8-2)

Division III

First round

(1) Lafayette Christian BYE

(9) Menard 28, (8) Ascension Episcopal 25

(5) Dunham BYE

(4) Newman BYE

(3) St. Charles Catholic BYE

(6) Episcopal 51, (11) Northlake Christian 0

(7) Catholic-NI 48, (10) St. Thomas Aquinas 12

(2) Notre Dame BYE

Quarterfinals

(1) Lafayette Christian 42, (9) Menard 7

(5) Dunham 22, (4) Newman 20

(3) St. Charles 40, (6) Episcopal 15

(7) Catholic-NI 24, (2) Notre Dame 21

Semifinals

(1) Lafayette Christian (10-1) at (5) Dunham (10-1)

(3) St. Charles Catholic (10-1) at (7) Catholic-NI (9-3)

Division IV

First round

(1) Vermilion Catholic 50, (16) Ascension Christian 7

(8) Country Day 30, (9) Cent. Catholic 15

(5) Ouachita Christian 54, (12) Sacred Heart-VP 0

(4) Calvary Baptist 52, (13) St. Frederick 12

(3) Ascension Catholic 55, (14) Riverside Academy 20

(6) Southern Lab 53, (11) St. Edmund 7

(7) Catholic-PC 28, (10) Cedar Creek 7

(2) Opelousas Catholic 69, (15) Hamilton Christian 0

Quarterfinals

(8) Country Day 21, (1) Vermilion Catholic 19

(5) Ouachita Christian 49, (4) Calvary Baptist 20

(6) Southern Lab 26, (3) Ascension Catholic 14

(7) Catholic-PC 13, (2) Opelousas Catholic 0

Semifinals

(8) Country Day (7-5) at (5) Ouachita Christian (11-1)

(7) Catholic-PC (10-2) at (6) Southern Lab (8-3)