CLASS 5A

Enrollment 1,196 and Above 69 Schools (63 Football, 1 Coed Non-Football, 4 All Girls)

DISTRICT 1: 1. Airline 2. Byrd, C.E. 3. Captain Shreve 4. Evangel + 5. Haughton 6. Parkway 7. Southwood

DISTRICT 2: 1. Alexandria 2. Natchitoches Central 3. Ouachita 4. Pineville 5. Ruston 6. West Monroe

DISTRICT 3: 1. Acadiana 2. Barbe 3. Comeaux 4. Houston, Sam 5. LaGrange + 6. Lafayette 7. New Iberia 8. Sulphur

DISTRICT 4: 1. Belaire 2. Central, BR 3. Denham Springs 4. Live Oak 5. Scotlandville 6. Walker 7. Zachary

DISTRICT 5: 1. Baton Rouge [CNF] 2. Broadmoor 3. Catholic, BR 4. Dutchtown 5. East Ascension 6. McKinley 7. St. Amant 8. St. Joseph’s Academy (AG)

DISTRICT 6: 1. Covington 2. Fontainebleau 3. Hammond 4. Mandeville 5. Northshore 6. Ponchatoula 7. Slidell 8. St. Paul’s

DISTRICT 7: 1. Bourgeois, H.L. 2. Central Lafourche 3. Destrehan 4. East St. John 5. Hahnville 6. Terrebonne 7. Thibodaux

DISTRICT 8: 1. Bonnabel 2. Chalmette 3. East Jefferson 4. Ehret, John 5. Higgins, L.W. 6. King, Grace 7. Landry-Walker 8. West Jefferson

DISTRICT 9: 1. Archbishop Rummel + 2. Archbishop Chapelle (AG) 3. Archbishop Shaw + 4. Brother Martin 5. Curtis, John + 6. Dominican (AG) 7. Holy Cross 8. Jesuit 9. Mt. Carmel (AG) 10. St. Augustine + Moves into class + Playing up in class (AG) – All Girls [CNF]

CLASS 4A

Enrollment 669-1,195 62 Schools (56 Football, 3 Coed Non-Football, 3 All Girls)

DISTRICT 1: 1. Benton 2. Bossier 3. Caddo Magnet (CNF) 4. Fair Park 5. Huntington 6. Minden 7. North DeSoto 8. Northwood, SH 9. Woodlawn, SH

DISTRICT 2: 1. Bastrop 2. Franklin Parish 3. Neville 4. West Ouachita

DISTRICT 3: 1. Buckeye 2. DeRidder 3. Grant 4. Leesville 5. Tioga

DISTRICT 4: 1. Carencro 2. Northside 3. Rayne 4. St. Thomas More 5. Teurlings Catholic 6. Westgate

DISTRICT 5: 1. Beau Chene 2. Breaux Bridge 3. Cecilia 4. Livonia 5. Opelousas 6. St. Martinville

DISTRICT 6: 1. Lee Magnet (CNF) 2. Lutcher 3. Parkview Baptist + 4. Plaquemine 5. St. Michael 6. Tara 7. Woodlawn, BR

DISTRICT 7: 1. Assumption 2. Ellender, A.J. 3. Morgan City 4. South Lafourche 5. South Terrebonne 6. Vandebilt Catholic 7. White, E.D.

DISTRICT 8: 1. Franklinton 2. Lakeshore 3. Pearl River 4. Salmen 5. St. Scholastica (AG)

DISTRICT 9: 1. Academy of Our Lady (AG) 2. Belle Chasse 3. Cox, Helen 4. Easton, Warren 5. Karr, Edna 6. McMain, Eleanor

DISTRICT 10: 1. Cabrini (AG) 2. Carver Collegiate 3. Franklin, Ben (CNF) 4. Lake Area New Tech 5. McDonogh #35 6. N.O. Military & Maritime (CNF) 7. Riverdale

CLASS 3A

Enrollment 426-668 64 Schools (60 Football, 2 Coed Non-Football, 2 All Girls)

DISTRICT 1: 1. Green Oaks 2. Loyola College Prep 3. North Webster 4. Washington, B.T.

DISTRICT 2: 1. Carroll 2. Madison 3. Richwood 4. Union Parish 5. Sterlington 6. Wossman

DISTRICT 3: 1. Avoyelles 2. Bolton 3 Caldwell Parish 4. Jena 5. Marksville 6. Peabody

DISTRICT 4: 1. Iowa 2. Jennings 3. L.C. College Prep 4. South Beauregard 5. St. Louis 6. Washington-Marion 7. Westlake

DISTRICT 5: 1. Church Point 2. Eunice 3. Crowley 4. Iota 5. Mamou 6. Northwest 7. Pine Prairie 8. Port Barre

DISTRICT 6: 1. Baker 2. Brusly 3. Glen Oaks 4. Madison Prep 5. Mentorship Academy 6. University Lab 7. West Feliciana

DISTRICT 7: 1. Albany 2. Archbishop Hannan 3. Bogalusa 4. Loranger 5. Sumner, Jewel

DISTRICT 8: 1. Abbeville 2. Berwick 3. Erath 4 Kaplan 5. North Vermilion 6. Patterson 7. Thibodaux, David (CNF)

DISTRICT 9: 1. Abramson- Sci Academy 2. Cohen College Prep + 3. Int’l HS of N.O. [CNF] 4. Jefferson, Thomas + 5. KIPP Renaissance 6. Wright, Sophie B.

DISTRICT 10: 1. Acad. Sac. Ht.–N.O. (AG) 2. De La Salle 3. Donaldsonville 4. Haynes Academy 5. Lusher Charter 6. St. Charles 7. St. James 8. Ursuline

CLASS 2A

Enrollment 257-425 66 Schools (56 Football, 6 Coed Non-Football, 4 All Girls)

DISTRICT 1: 1. Calvary Baptist 2. D’Arbonne Woods 3. Lakeside 4. Mansfield 5. North Caddo

DISTRICT 2: 1. Beekman Charter 2. Delhi Charter 3. Ferriday 4. General Trass 5. Mangham 6. Rayville 7. Vidalia

DISTRICT 3*: 1. Lakeview 2. Many 3. Red River 4. Winnfield

DISTRICT 4*: 1. Avoyelles Charter (CNF) 2. Bunkie 3. Holy Savior Menard 4. Rapides (CNF)

DISTRICT 5: 1. DeQuincy 2. East Beauregard 3. Oakdale 4. Pickering 5. Rosepine 6. Vinton

DISTRICT 6: 1. Kinder 2. Lake Arthur 3. Notre Dame 4. Ville Platte 5. Welsh

DISTRICT 7: 1. Acad. Sac. Ht. – G.C. (AG) 2. Ascension Episcopal 3. Catholic, N.I. 4. Delcambre 5. Franklin 6. Jeanerette 7. Loreauville 8. West St. Mary

DISTRICT 8: 1. Capitol 2. Christian Life 3. Dunham 4. East Feliciana 5. Episcopal 6. Northeast 7. Port Allen

DISTRICT 9*: 1. Amite 2. Independence 3. Northlake Christian 4. Pine 5. Pope John Paul II DISTRICT 10*: 1. Doyle (CNF) 2. French Settlement (CNF) 3. Springfield 4. St. Helena Central 5. St. Thomas Aquinas

DISTRICT 11*: 1. MLK Charter (CNF) 2. Metairie Park Country Day 3. Riverside Academy 4. St. Mary’s Academy (AG) 5. Taylor, Patrick (CNF)

DISTRICT 12*: 1. Fisher 2. McGehee, Louise (AG) + 3. Newman, Isidore 4. South Plaquemines 5. St. Katherine Drexel (AG) * Districts 3 and 4, Districts 9 and 10, and Districts 11 and 12 shall be combined for the sport of football only. +

CLASS 1A

Enrollment 256 and Below 59 Schools (59 Football)

DISTRICT 1: 1. Arcadia 2. Haynesville 3. Homer 4. Jonesboro-Hodge 5. Lincoln Preparatory 6. Plain. Dealing 7. Ringgold

DISTRICT 2: 1. Cedar Creek 2. Delhi 3. Delta Charter 4. Oak Grove 5. Ouachita Christian 6. Sicily Island 7. St. Frederick 8. Tensas

DISTRICT 3: 1. Block 2. LaSalle 3. Logansport 4. Montgomery 5. Northwood, Lena 6. St. Mary 7. University Academy

DISTRICT 4: 1. Basile 2. Elton 3. Grand Lake 4. Hamilton Christian 5. Merryville 6. Oberlin 7. South Cameron 8. St. Edmund

DISTRICT 5: 1. Catholic, PC 2. False River 3. North Central 4. Opelousas Catholic 5. Sacred Heart 6. Slaughter Community 7. Westminster

DISTRICT 6: 1. Ascension Catholic 2. Ascension Christian 3. East Iberville 4. Kentwood 5. Southern Lab 6. St. John 7. White Castle

DISTRICT 7: 1. Centerville 2. Central Catholic 3. Gueydan 4. Hanson Memorial 5. Highland Baptist 6. Lafayette Christian 7. Vermilion Catholic

DISTRICT 8: 1. Covenant Christian 2. Ecole Classique 3. Houma Christian 4. J.S. Clark, N.O. 5. Ridgewood 6. St. Martin’s 7. Varnado 8. West St. John Red – New School Moves into class

CLASS B

Enrollment 110 - 256 36 Schools (36 Coed Non-Football)

DISTRICT 1: 1. Castor 2. Doyline 3. Quitman 4. Weston

DISTRICT 2: 1. Choudrant 2. Family Community 3. Forest 4. Simsboro 5. Vision Academy

DISTRICT 3: 1. Converse 2. Florien 3. Negreet 4. Stanley 5. Zwolle

DISTRICT 4: 1. Anacoco 2. Elizabeth 3. Fairview 4. Hicks 5. Hornbeck 6. Pitkin

DISTRICT 5: 1. Glenmora 2. Grace Christian 3. Monterey 4. Oak Hill

DISTRICT 6: 1. Bell City 2. Episcopal of Acadiana 3. Hathaway 4. JS Leadership Academy 5. Lacassine 6. Midland

DISTRICT 7: 1. Algiers Technical Academy 2. Crescent City 3. Holden 4. Maurepas 5. Mt. Hermon 6. Runnels (Moves into class)

CLASS C

Enrollment 109-and Below 37 Schools (37 Coed Non-Football)

DISTRICT 1: 1. Downsville 2. Gibsland-Coleman 3. New Living Word 4. Summerfield

DISTRICT 2: 1. Claiborne Christian 2. Epps 3. Kilbourne

DISTRICT 3: 1. Ebarb 2. Evans 3. Pleasant Hill 4. Simpson

DISTRICT 4: 1. Atlanta 2. Calvin 3. Dodson 4. Saline

DISTRICT 5: 1. Central, Jonesville 2. Georgetown 3. Harrisonburg

DISTRICT 6: 1. Plainview 2. Reeves 3. St. Joseph’s, Pl.

DISTRICT 7: 1. Hackberry 2. Johnson Bayou 3. Northside Christian 4. Singer 5. Starks

DISTRICT 8: 1. Christ Episcopal 2. Family Christian 3. First Baptist 4. Jehovah-Jireh 5. La. School for Deaf 6. La. School for Vis. Impair.

DISTRICT 9: 1. Bishop McManus 2. Grand Isle 3. Holy Rosary 4. Lutheran 5. Phoenix