Swollfest Rodeo

GRAND ISLE — Saturday’s final leaderboard from the annual Swollfest Fishing Rodeo with divisions, categories, anglers and catch weights in pounds:

OVERALL SWOLLEST

Yellowfin Tuna: Tyler Hatrel, 97.0 pounds. Swordfish: Coleman Fox, 38.6. Warsaw Grouper: Austin Tupper, 47.9.

COASTAL DIVISION

Yellowfin Tuna: 1, Tyler Hatrel, 97.0. 2, Keaton Biggs, 27.8. 3, Kristyn Poland, 27.0

Dorado: 1, Charles King, 16.96. 2, Kristyn Poland, 5.2.

Red Snapper: 1, Herben Henry, 21.8. 2, Dylan Bagwell, 18.2. 3, Hunter Charvet, 17.5.

Cobia: 1, Keaton Biggs, 24.8. 2, Arthur Bagwell, 21.4. 3, Michael Yotkois, 16.5.

Grouper (non-Warsaw): 1, Huey Stuckey, 15.7. 2, Dallas Perque, 5.8. 3, George Graham, 2.8.

King Mackerel: 1, Chris Duet, 3.4.

Mangrove Snapper: 1, Raleigh Bourg, 13.1. 2, Eric Valenciano, 11.0. 3, Marcus Valenciano, 10.9.

Blackfin Tuna: 1, Kristyn Poland, 21.9. 2, Coleman Fox, 20.0. 3, Keaton Biggs, 17.3.

Warsaw Grouper: 1, Austin Tupper, 47.9. 2, Ben Rodrigue, 34.1.

No entries in Wahoo.

DEEP DROP DIVISION

Tilefish: 1, George Ward, 14.7. 2, Ward, 11.4. 3, Ward, 10.5.

Deep Water Grouper: 1, Briggs Manson, 31.7. 2, Raymond Stouder, 29.0. 3, Daniel Fordham, 28.9.

Swordfish: 1, Coleman Fox, 38.6.

No entries in Deep Dweller.

INSHORE DIVISION

Speckled Trout: 1, Dougie Borries, 5.85. 2, Rudy Hall, 5.75. 3, Graydon Hall, 3.6.

5 Trout Stringer: 1, Dougie Borries, 24.5. 2, Graydon Hall, 18.1. 3, Dylan LeBlanc, 11.1.

Redfish (under 27 inches): 1, Kevin Plaisance, 7.15. 2, Lawton Searcy, 6.85. 3, Ryan Weber, 6.6.

Sheepshead: 1, Mark Kirk, 7.6. 2, Monika Wood, 6.5. 3, Seth Mixson, 6.2.

Flounder: 1, Willie Neusetzer, 2.35. 2, Lucie Grunewald, 1.55. Michael Zanovec, 1.55.

WOMEN’S DIVISION

Speckled Trout: 1, Dylan LeBlanc, 3.25. 2, LeBlanc, 2.6. 3, LeBlanc, 2.4.

Redfish: 1, Lucie Grunewald, 7.0. 2, Renard, 6.85. 3, Renard, 6.3.

CHILDREN’S DIVISION

Speckled Trout: 1, Bennett Kirk, 2.1. 2, Jovian Deleon, 2.05. 3, John Adam Grezaffi, 2.0

Redfish: 1, Colin Grezaffi, 6.2. 2, Trace Jones, 5.25. 3, Juliette Schmitt, 2.75.

Sheepshead: 1, Jovian Deleon, 6.2. 2, Alex Thibadeaux, 4.45. 3, Alex Thibadeaux, 3.5.

Saltwater Catfish: 1, Brody Castillo, 4.6. 2, Bowman Irby, 3.85. 3, John Adam Grezaffi, 2.3.

KAYAK DIVISION

Speckled Trout: 1, Dougie Borries, 5.4. 2, Borries, 4.65. 3, Borries, 4.35.

Redfish: 1, Darcy Delcambre, 6.65. 2, Delcambre, 5.95. 3, Pat Cortez, 5.65.

Flounder: 1, Michael Ethridge, 1.9. 2, Clayton McMullan, 1.6. 3, Pat Cortez, 1.45.

Chustz Memorial

HENDERSON—Sunday’s top 5 teams and top big bass from the annual “Boomie” Chustz Memorial Bass tournament series held on Henderson Lake with anglers and their five-bass catch weights in pounds and ounces:

Top 5: 1, Wayne Major-Shannon Fairchild, 13.24 pounds. 2, Mark Angelle-Damon Keely, 12.4. 3, Brett Sellers-Jason Pourciau, 11.75. 4, “Brother” Pourciau-Tanner Pourciau, 11.65. 5, Steve Fontana-Gene Andre, 11.63.

Big Bass: Basil Scalise-Michael Scalise, 3.78.