gistory2.072719.003.JPG

Keary Melancon holds up redfish he caught during second day of the annual International Grand Isle Tarpon Rodeo in New Orleans, Friday, July 26, 2019. Melancon won the record last year for 5 fish stringer category.

GRAND ISLE—Friday's second-day leaderboard from the three-day 91st-annual International Grand Isle Tarpon Rodeo with anglers, their hometowns (when available; boat name and boat captain listed in tag & release divisions) and weight of their catches in pounds and ounces. The Redfish Stringer category is the weight of five redfish measuring a minimum of 16 inches but less than 27 inches (ties broken by earliest fish weighed):

TARPON

No entries, nor in Tarpon Tag & Release

BIG GAME DIVISION

Dolphin: 1, Beau Baudoin, Lockport, 25 pounds, 4 ounces.

Blackfin Tuna: 1, Gilbert Bustamante, Luling, 23-2. 2, Nicholas Daigle, Raceland, 22-8. 3, Jonathan Scully, Berwick, 21-10.

Yellowfin Tuna: 1, Blake Daigle, Raceland, 128-0.

No entries in Blue Marlin, Wahoo nor in Big Game Tag & Release

SHORELINE DIVISION

Amberjack: Closed season.

Barracuda: 1, Melvin Richard Jr., Metairie, 16-6.

Bluefish: 1, Logan Guidry, Cut Off, 2-14. 2, Guidry, 2-10. 3, James Cifreo, Ventress, 1-8.

Cobia: 1, Vance Mitchell, Prairieville, 42-0. 2, Joseph Baudoin, Thibodaux, 24-4. 3, Tara Guidry, Galliano, 21-14.

Grouper: 1, Jonathan Scully, Berwick, 32-10. 2, Scully, 15-12.

Jack Crevalle: 1, Douglas Waitz, Houma, 27-12. 2, Reid Dampier, Boutte, 26-4. 3, Thomas Dicicco, Laport, Texas, 24-10.

King Mackerel: 1, Melvin Richard Jr., Metairie, 47-2. 2, Richard, 33-12. 3, Richard, 25-12.

Spanish Mackerel: 1, John Brady, Tupelo, Mississippi, 4-2. 2, Nolan Fourrier, Port Barre, 3-0. 3, Maury Giachelly, Tupelo, Mississippi, 2-4.

Mangrove Snapper: 1, Summer Stevens, Prairieville, 9-8. 2, Logan Guidry, Cut Off, 9-6. 3, Brook Rispone, Pride, 8-14.

Red Snapper: 1, Clayton Hurdle, Rosedale, 22-10. 2, Brook Fuller, Vincennes, Indiana, 19-14. 3, Jake Noel, Luling, 18-12.

Spadefish: 1, Tara Guidry, Galliano, 1-12. 2, Guidry, 1-10. 3, Kenny Acosta, Donaldsonville, 1-8.

No entries Bonito nor Tripletail

INSIDE DIVISION

Croaker: 1, Joseph Baudoin, Thibodaux, 4-6. 2, Mike LeBlanc, Prairieville, 0-6. 2, LeBlanc, 0-4.

Gafftopsail Catfish: 1, Rob Muller, Slidell, 4-0. 2, Davie Breaux, Cut Off, 3-6. 3, Michelle Melancon, Marrero, 3-0.

Black Drum: 1, Brett Babin, Raceland, 36-10. 2, Joseph Gray, Slidell, 34-2. 3, Melvin Richard Jr., Metairie, 28-8.

Flounder: 1, Beau Blanchard, New Iberia, 2-12. 2, Blanchard, 2-2. 3, Terrell Swain, Harvey, 1-8.

Redfish: 1, Terry White, Paradis, 35-6. 2, Malcolm Torres, New Orleans, 33-2. 3, Ronald Musacchia, Destrehan, 31-2.

Redfish Stringer: 1, KearyMelancon, New Orleans, 37-10. 2, Jason Bouvail, Montz, 34-10. 3, Ken Sullivan, Madison, Mississippi, 34-4.

Sheepshead: 1, Cameron Seipel, Boutte, 4-4. 2, Wayne Campbell, Thibodaux, 4-0. 3, Troy Schexnaydre, Gonzales, 3-12.

Speckled Trout: 1, Jackson Chestang, Chonchula, Alabama, 4-10. 2, Martin Svendson, Baton Rouge, 4-4. 3, Jodie Aneson, Golden Meadow, 3-14.

White Trout: 1, Jared Fontenot, Baton Rouge, 2-0. 2, Nolan Fourrrier, Port Barre, 1-14. 3, Connor Shally, Gonzales, 1-8.

KAYAK DIVISION

Redfish: 1, Garie Williamson, Kenner, 4-8. 2, Davie Breaux, Cut Off, 2-2.

Redfish Stringer: 1, Gaire Williamson, Kenner, 15-12.

Speckled Trout: 1, Lance Burgos, Baton Rouge, 4-2. 2, David Breaux, Cut Off, 1-0. 3, Gaire Williamson, Kenner, 0-12.

CHILDREN’S DIVISION

Hardhead Catfish: 1, Luca Perez, Hardin, Texas, 2-8. 2, Perez, 2-8. 3, Jack Lusco, Lockport, 2-6.

Gafftopsail Catfish: 1, Alaina Cifreo, Ventress, 2-8. 2, Zoe Chaisson, Luling, 2-0. 3, Ethan Lusco, Raceland, 1-4.

Channel Mullet: 1, Cole Trosclair, Thibodaux, 0-12. 2, Brody Trosclair, Thibodaux, 0-10. 3, Mason Munch, Kenner, 0-10.

Croaker: 1, Wyatt Butcher, Bay St. Louis, Mississippi, 0-4. 2, Mason Munch, Kenner, 0-4. 3, Eli Barden, Mandeville, 0-1.

Flounder: 1, Zoe Chaisson, Luling, 1-2. 2, Spencer Guilbeau, Cut Off, 0-14.

Redfish (less than 27 inches): 1, Allie Harmon, Boutte, 6-4. 2, Reid Dampier, Boutte, 6-2. 3, Mason Pierre, Brusly, 5-0.

Speckled Trout: 1, Brody Skelton, Baton Rouge, 3-14. 2, Madison Pierre, Brusly, 2-14. 3, Alaina Cifreo, Ventress, 2-10.

White Trout: 1, Alaina Cifreo, Ventress, 0-10. 2, Cifreo, 0-6. 3, Jack Lusco, Lockport, 0-6.