Aerosmith, Aretha Franklin, David Byrne, Jack White, Sting, Jimmy Buffett, Beck, Lionel Richie, Steve Miller Band, Sturgill Simpson, Sheryl Crow, Anita Baker, Bonnie Raitt, Smokey Robinson and many others will perform at the 2018 New Orleans Jazz & Heritage Festival. The fest returns to the New Orleans Fairgrounds April 27-29 and May 3-6.

Tickets are $65 in advance and $80 at the gate. "Locals Thursday" tickets are $50.

Sting, Sturgill Simpson and Steel Pulse will headline the festival's opening day on Friday, April 27. Aretha Franklin, Khalid, Bonnie Raitt, Jack Johnson and Common headline Saturday, April 28. David Byrne, Jimmy Buffett, George Benson, Irma Thomas, John Mayall and Jon Batiste perform Sunday, April 29.

Lionel Richie, Toots & the Maytals, Lyle Lovett, Old Crow Medicine Show and the Blind Boys of Alabama will open the festival's second weekend on Thursday, May 3. Beck, Sheryl Crow, Jason Isbell, Aaron Neville and Pres Hall perform Friday, May 4.

Aerosmith, Anita Baker, Cage the Elephant, The Revivalists and Juanes headline the fest's second Saturday (May 5), and closing out the festival on Sunday, May 6 are Jack White, Steve Miller, Smokey Robinson, The Radiators, Maze featuring Frankie Beverly and Trombone Shorty.

Check the daily lineups below:

[jump]

Friday, April 27

Sting, Sturgill Simpson, Steel Pulse, Lukas Nelson & Promise of the Real, Ron Carter Trio, The Dirty Dozen Brass Band, Jon Cleary, Samantha Fish, Davell Crawford, Leslie Odom Jr., Jake Shimabukuro, Wayne Toups, Luther Kent & Trickbag, Bobby Rush, Eric Lindell, Sidi Toure of Mali, BeauSoleil avec Michael Doucet, Big Chief Donald Harrison, Christian Scott Atunde Adjuah, Chubby Carrier and the Bayou Swamp Band, Ten Strings And A Goat Skin of Canada, Meschiya Lake and The Little Big Horns, New Orleans Nightcrawlers, Zulu Gospel Male Ensemble, Semolian Warriors Mardi Gras Indians, The Palm Court Jazz Band with Sammy Rimington, New Wave Brass Band, Rumba Buena, Batiste Fathers & Sons, The Deslondes, Shades of Praise, Yvette Landry, Free Agents Brass Band, Alexey Marti, Micah Stampley, Spencer Bohren & the Whippersnappers, Corey Ledet & His Zydeco Band, Golden Sioux Mardi Gras Indians, Black Seminoles Mardi Gras Indians, Kod Kreyol and the Creole Dance Ensemble of Haiti, Clive Wilson's New Orleans Serenaders Butch Thompson, Sarah Quintana & the Miss River Band, Papo y Son Mandao, Bamboula 2000, Pastor Jai Reed, The New Orleans Guitar Masters featuring Cranston Clements, John Rankin, and Jimmy Robinson, Ellis Marsalis Center for Music Jazz Ensemble, Tonia Scott & the Anointed Voices, Big Chief, Juan & Jockimo's Groove, Tribute to Billie Holiday with Sharon Martin & Company, Northern Cree of Canada, Kyle Huval & The Dixie Club Ramblers, We Are One Social Aid & Pleasure Club, The Perfect Gentlemen Social Aid & Pleasure Club, Keep N It Real Social Aid & Pleasure Club, Michael Skinkus & Moyuba, Jon Roniger and The Good For Nothin' Band, Shake ‘Em Up Jazz Band, Jesse McBride presents the Next Generation, The Bester Gospel Singers with The Dynamic Smooth Family Gospel Singers, David & Roselyn, Arrianne Keelen, Mykia Jovan, Dillard University's VisionQuest Gospel Chorale, Free Spirit Brass Band, Go Getters Social Aid & Pleasure Club, Big Nine Social Aid & Pleasure Club, Calvin Johnson's Native Son - Stories of Sidney Bechet feat. Aurora Nealand and Brian "Breeze" Cayolle, Dancing Grounds Youth Showcase, University of New Orleans Jazz All Stars, Kid Simmons' Local International Allstars, KID smART Student Showcase, Ladies of Unity LLC, Wild Apaches Mardi Gras Indians, Black Mohawk Mardi Gras Indians Young Audiences Performing Arts Showcase, Adella, Adella the Storyteller

Saturday, April 28

Aretha Franklin, Khalid, Bonnie Raitt, Jack Johnson, Common, Tribute to Fats Domino with special guest Jerry Lee Lewis and more, Big Freedia, The Fabulous Thunderbirds featuring Kim Wilson, Charles Lloyd & the Marvels with special guest Lucinda Williams, The Last Bandoleros, Sona Jobarteh and Band of Gambia, Hot 8 Brass Band, Los Silver Stars of Honduras, Sonny Landreth, Bonerama, Terrance Simien and the Zydeco Experience, Lena Prima and her Tribute to Louis Prima, Jerron "Blind Boy" Paxton, Pine Leaf Boys, Delfeayo Marsalis presents the Uptown Jazz Orchestra, Creole String Beans, Chilluns with Cranston and Annie Clements, Dave, Johnny, and Darcy Malone, Spencer and Andre Bohren, Original Pinettes Brass Band, New Orleans Gospel Soul Children, Voice of the Wetlands All-Stars, Northern Cree of Canada, Gregg Stafford's Jazz Hounds, Vishtèn of Canada, Creole Wild West Mardi Gras Indians, Kod Kreyol and the Creole Dance Ensemble of Haiti, Roddie Romero & the Hub City All-Stars, The Johnson Extension, Aurora Nealand & The Royal Roses, Leah Chase, Eddie Cotton, New Orleans Klezmer Allstars with guest Steven Bernstein, Ed Volker and Los Reyes de Lagardo,

Andrew Duhon, Tin Men, New Birth Brass Band, Butler Bernstein & The Hot 9, Nigel Hall Band, Anthony Brown & group therAPy, The Mulligan Brothers, Cha Wa, Leo Jackson & the Melody Clouds, Trumpet Mafia, Grupo Sensacion, Comanche Hunters Mardi Gras Indians, Johnette Downing and Scott Billington, New Orleans Tricentennial 100 Voices Youth Choir, Scott D., Sweet Cecilia, Tracksuit Wedding, Rusty Metoyer & The Zydeco Krush, Louisiana Repertory Jazz Ensemble, Paulin Brothers Brass Band, First Emanuel Baptist Church Mass Choir, The Wimberly Family Gospel Singers, Orange Kellin's New Orleans DeLuxe Orchestra, Versailles Lion Dance Team, Baby Boyz Brass Band, Nine Times Social Aid & Pleasure Club, Single Men Social Aid & Pleasure Club, Single Ladies Social Aid & Pleasure Club, Archdiocese of New Orleans Gospel Choir, Arthur and Friends Community Choir, Xavier University Jazz Ensemble, Young Guardians of the Flame, Washitaw Nation Mardi Gras Indians, Wild Mohicans Mardi Gras Indians, Magical Moonshine Theater, Loyola University Jazz Band, Crescent City Lights Youth Theater, The RRAAMS, DJ Kelly Green, 21st Century Brass Band, Good Fellas Social Aid & Pleasure Club, Dumaine St. Gang Social Aid & Pleasure Club, Divine Ladies Social Aid & Pleasure Club, Family Ties, Creole Osceolas Mardi Gras Indians, Seminoles Mardi Gras Indians, Ninth Ward Black Hatchet Mardi Gras Indians

Sunday, April 29

Jimmy Buffett and his Acoustic Airmen, David Byrne, George Benson, Charlie Wilson, Irma Thomas, John Mayall, Jon Batiste with The Dap-Kings, Doug Kershaw & Friends, Tab Benoit, Chocolate Milk, Hezekiah Walker, Amanda Shaw, John Boutté, Sweet Crude, Magnificent 7, Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers, Big Chief Monk Boudreaux & The Golden Eagles Mardi Gras Indians, Dr. Michael White & the Original Liberty Jazz Band feat. Thais Clark, Nicholas Payton, Meschiya Lake Remembers Sweet Emma Barrett, Treme Brass Band, The Electrifying Crown Seekers, Imagination Movers, Henry Butler & The Jambalaya Band, Socks in The Frying Pan of Ireland, Paul Sanchez & the Rolling Road Show, Mitch Woods & His Rocket 88's, Royal Teeth, Kenny Neal with special guests Henry Gray and Lazy Lester, Tribute to Jelly Roll Morton with special guest Henry Butler, Vishtèn of Canada, Kim Carson & the Real Deal, The Rocks of Harmony, Trout Fishing in America, Johnny Sketch & the Dirty Notes, Erica Falls, Brother Tyrone & the Mindbenders, Lil' Nathan & the Zydeco Big Timers, Savoy Family Cajun Band, Supaman, Jambalaya Cajun Band presents a Tribute to DL Menard with Larry Menard, Kidd Jordan & the Improvisational Arts Quintet, Tuba Skinny, John Mahoney Big Band, The Creole Jazz Serenaders with Don Vappie, Cynthia Girtley's Tribute to Mahalia Jackson, Panorama Jazz Band, Dr. Brice Miller & Mahogany Brass Band, Helen Gillet, Lynn Drury, Jonté Landrum, Val & Love Alive Choir, St. Joseph the Worker Music Ministry, TBC Brass Band, Lacee and Lebrado, Kod Kreyol and the Creole Dance Ensemble of Haiti, Big Chief Kevin Goodman & the Flaming Arrows, Barbara Shorts and Blue Jazz, Northern Cree of Canada, Da Truth Brass Band, Big Steppers Social Aid & Pleasure Club, Untouchables Social Aid & Pleasure Club, The Furious Five Social Aid & Pleasure Club, Harris Family Cajun Band, Tyronne Foster & the Arc Singers, Young Seminole Hunters Mardi Gras Indians, Black Feathers Mardi Gras Indians, Northside Skull & Bones Gang, The City of Love Music & Worship Arts Choir, Chris Clifton & His Allstars, Rahim Glaspy, NOCCA Jazz Ensemble, Ashe Cultural Arts Center Kuumba Institute, Chakra and Omosede Children's Dance Theatre, Tornado Brass Band, Uptown Swingers Social Aid & Pleasure Club, New Look Social Aid & Pleasure Club, First Division Social Aid & Pleasure Club, Young Men Olympia Aid Social Aid & Pleasure Club, Theatre on Tap, Monogram Hunters Mardi Gras Indians, Ninth Ward Hunters Mardi Gras Indians, Shining Star Hunters Mardi Gras Indians, Puppet Arts Theatre

Thursday, May 3

Lionel Richie, Toots & The Maytals, Lyle Lovett and His Large Band, Old Crow Medicine Show, Blind Boys of Alabama, Kermit Ruffins & The Barbecue Swingers, Big Sam's Funky Nation, Telmary y Habana Sana of Cuba, Archie Shepp Quartet feat. vocalist Marion Rampa, Cyril Neville's Swamp Funk featuring Omari Neville & The Fuel, Susan Cowsill, Hot Rize, Honey Island Swamp Band, Jeremy Davenport, John Mooney & Bluesiana, Stooges Brass Band, Hot Jazz of France with Avalon Jazz Band, Joe Krown Trio featuring Walter Wolfman Washington, Banu Gibson with guest Vince Giordano, The Roots of Music Marching Crusaders, Lé Kér Créole featuring Sunpie & the LA Sunspots, Real Untouchable Brass Band, Keith Frank & the Soileau Zydeo Band, Gal Holiday, Jamaican Me Breakfast Club, Patrice Fisher & Arpa with guests from Guatemala, Seguenon Kone & Ivoire Spectacle, Evangelist Jackie Tolbert & the Gospel Ensemble, J. Monque'D Blues Revue, OperaCreole, Santiman and Garifuna Generation, Caesar Brothers FunkBox, Goldman Thibodeaux & the Lawtell Playboys, Cheyenne Mardi Gras Indians, 7th Ward Hunters Mardi Gras Indians, Terrace Martin, Pocket Aces Brass Band, Toronzo Cannon, The Walls Group, The Chosen Ones Brass Band, VIP Ladies Social Aid & Pleasure Club, Men Of Class Social Aid & Pleasure Club, New Generation Social Aid & Pleasure Club, Raphael Bas and Harmonouche, The Jones Sisters, Wendell Brunious & the New Orleans Allstars, Preservation Brass, Larry Sieberth presents The Art of the Voice with Tonya Boyd-Cannon, Yolanda Robinson and JarellB, Bantam Foxes, Naughty Professor, New Soul, Inc., Higher Heights Reggae, The Revelers, Jamil Sharif, Alex McMurray and His Band, Pat Casey & The New Sound, Shaun Ward Xperience, Bonsoir, Catin, The Rayo Brothers, The Tangiers Combo, Nineveh Baptist Church Mass Choir, Isabel Davis, White Cloud Hunters, Southern University Baton Rouge Jazzy Jags, McDonogh 35 High School Gospel Choir, Eleanor McMain Singing Mustangs, Micaela y Fiesta Flamenca, Native Nations Intertribal, Smoking Time Jazz Club, Katy Hobgood Ray, Clay Parker & Jodi James, Sporty's Brass Band, Revolution Social Aid & Pleasure Club, Sudan Social Aid & Pleasure Club, Men Buckjumpers Social Aid & Pleasure Club, Delgado Community College Jazz Ensemble, Landry Walker Charter High School Choir, ISL Circus Arts Kids, Calliope Puppets, Ecole Bilingue of New Orleans

Friday, May 4

Beck, Sheryl Crow, Jason Isbell & the 400 Unit, Aaron Neville, Preservation Hall Jazz Band, Tank and The Bangas, Ruthie Foster, Marcia Ball, Marcus Miller with special guest Rashaan Patterson Celebrate Al Jarreau, Hiss Golden Messenger, Little Freddie King Blues Band, Nathan & The Zydeco Cha Chas, Darcy Malone & The Tangle, Sunpie & the Louisiana Sunspots, Zachary Richard, The Soul Rebels, C.J. Chenier and the Red Hot Louisiana Band, Lil' Buck Sinegal's Blues Band with special guest Barbara Lynn, New Orleans Hip Hop Experience feat. Fiend, 3D Natee, a New Orleans Cypher, DJ Keith Scott, and Cool Nasty Band, Jupiter & Okwess of The Democratic Republic of Congo, Bruce Daigrepont Cajun Band, James Andrews & the Crescent City Allstars, Glen David Andrews and the Treme Choir, C.C. Adcock + The Lafayette Marquis, Avalon Jazz Band, Don Vappie's Tribute to King Oliver, Motel Radio, Germaine Bazzle, Morning Star Missionary Baptist Church Mass Choir, Wess Anderson Quintet, New Breed Brass Band, Mark Braud's New Orleans Jazz Giants, Stars of Heaven, Big Chief Bird and the Young Hunters Mardi Gras Indians, Hot Club of New Orleans, Herbert McCarver & The Pin Stripe Brass Band, Sean Bruce, The Tumbling Wheels, New Orleans Jazz Orchestra, The Nth Power, Players Ella & Louie Tribute Band, Naydja Cojoe & the Lagniappe Section, Plaquemine Brûlèe, Doreen's Jazz New Orleans, Maggie Belle Band, JIVA-NOLA featuring Mehnaz Hoosein and Andrew McLean, Brian Seeger's Organ Trio, Betty Winn & One A-Chord, New Leviathan Oriental Fox-Trot Orchestra, Da Souljas Brass Band, Original Four Social Aid & Pleasure Club, Original Big 7 Social Aid & Pleasure Club, The Pure'D Blues Group featuring Butch Mudbone, Golden Comanche Mardi Gras Indians, Young Cherokee Mardi Gras Indians, Glenn Hartman & The Earthtones present Polka & Cajun Connection, The Swing Setters, Josh Kagler & Harmonistic Praise Crusade, Kumasi, John Lawrence and Ven Pa' Ca Flamenco with guest Antonio Hildago of Spain, 79rs Gang Mardi Gras Indians, Donald Lewis, Native Nations Intertribal, Topsy Chapman & Solid Harmony, The Gospel Inspirations of Boutte, Young Eagles Mardi Gras Indians, Algiers Warriors Mardi Gras Indians, Caren Green & Cornbread, Tipitina's Interns under the direction of Donald Harrison, Jr., The New Orleans Baby Doll Ladies, Kumbuka African Dance & Drum Collective, Pastor Terry Gullage & the Greater Mt. Calvary Voices of Redemption, Grayhawk presents Native American Lore, New Generation Brass Band, Scene Boosters Social Aid & Pleasure Club, Lady & Men Rollers Social Aid & Pleasure Club, Lake Forest Charter Jazz Ensemble, Pastor Tyrone Jefferson

Saturday, May 5

Aerosmith, Anita Baker, Cage The Elephant, The Revivalists, Juanes,Delbert McClinton & Self Made Men, Dianne Reeves, Ivan Neville's Dumpstaphunk,Better Than Ezra,The Bounce featuring Cupid, 5th Ward Weebie, DJ Jubilee, Partners-N-Crime, Ricky B with DJ Raj Smoove,Tamela Mann, Deacon John, Cowboy Mouth, Boyfriend,New Orleans Classic R&B Legends feat. The Dixie Cups, Clarence "Frogman" Henry, Wanda Rouzan, and Al "Carival Time" Johnson with Bobby Cure & the Poppa Stoppas,Kermit Ruffins' Tribute to Louis Armstrong, Walter Trout, GIVERS, The East Pointers of Canada,Jupiter & Okwess of The Democratic Republic of Congo, Big Chief Bo Dollis Jr. & The Wild Magnolias,Jermaine Landrum & the Abundant Praise Revival Choir, James Rivers Movement,Lost Bayou Ramblers, Lurrie Bell, Gregg Stafford & His Young Tuxedo Brass Band, Feufollet,Charmaine Neville Band,Warren Storm - Willie Tee & Cypress Band with guests T.K. Hulin and Gregg Martinez,Corey Henry & Treme Funktet, Stoop Kids, Astral Project, Tim Laughlin, Kristin Diable & The City,Leyla McCalla, Sean Jones Quartet, EmiSunshine, Mariachi Jalisco US, Blodie's Jazz Jam,Curley Taylor & Zydeco Trouble, Ingrid Lucia, Fi Yi Yi & the Mandingo Warriors,Storyville Stompers Brass Band, Westbank Steppers Social Aid & Pleasure Club, Nine Times Ladies Social Aid & Pleasure Club, Valley of Silent Men Social Aid & Pleasure Club, Watson Memorial Teaching Ministries Mass Choir, Smitty Dee's Brass Band, Lars Edegran & the New Orleans Ragtime Orchestra, Julio y Cesar Band,Vivaz!, Kenny Bill Stinson & the ARK-LA-Mystics, Connie & Dwight Fitch with the St. Raymond & St. Leo the Great Choir, Gerald French & the Original Tuxedo Jazz Band, Voices of Peter Claver, Major Handy & the Louisiana Blues Band, Denisia & Back Row, Jasen Weaver Band,High Steppers Brass Band, Trouble Nation Mardi Gras Indians, Mohawk Hunters Mardi Gras Indians, E'Dana, Louis Ford & His New Orleans Flairs, Native Nations Intertribal, Yogapalooza with the Bari Koral Family Rock Band, Anya Hollingsworth, Pastor Mitchell J. Stevens,New Hope Baptist Church Mass Choir, Walter Mouton & the Scott Playboys, Stephen Foster's Foster Family Music Program, Young Fellaz Brass Band, Lady Jetsetters Social Aid & Pleasure Club Undefeated Divas & Gents Social Aid & Pleasure Club, Original Pigeon Town Steppers Social Aid & Pleasure Club, Javier's Dance Company presents Across the Border, Wild Red Flame Mardi Gras Indians, Uptown Warriors Mardi Gras Indians, Young Brave Hunters Mardi Gras Indians, Eulenspiegel Puppet Theatre

Sunday, May 6

Jack White, Steve Miller Band, Smokey Robinson, Trombone Shorty & Orleans Avenue,The Radiators @ 40, Maze Featuring Frankie Beverly, Savion Glover, Buddy Guy,Rebirth Brass Band, Galactic, Anders Osborne, Ellis Marsalis, DJ Captain Charles,George Porter, Jr. & the Runnin' Pardners, Lakou Mizik of Haiti, The Gospel Soul of Irma Thomas, The Iguanas, Walter Wolfman Washington and The Roadmasters, Calexico, Terence Blanchard featuring the E-Collective, Rockin' Dopsie, Jr. And The Zydeco Twisters, Rising Dragon Lion Dance Team, New Orleans Suspects, The Zion Harmonizers, Geno Delafose & French Rockin' Boogie, Glen David Andrews, Flow Tribe, Steve Riley & the Mamou Playboys, Hard Head Hunters Mardi Gras Indians,Young Pinstripe Brass Band, Mr. Sipp, Mia Borders, Jeffery Broussard & The Creole Cowboys, Bobby Lounge, Johnny Sansone, Dr. Michael White Tribute to Billie & Dee Dee Pierce featuring Cynthia Girtley, Kinfolk Brass Band, George French & the New Orleans Storyville Jazz Band, Prince of Wales Social Aid & Pleasure Club Original, New Orleans Lady Buckjumpers, New Orleans Spiritualettes, Sasha Masakowski "Art Market", Jonathon "Boogie" Long, Heritage Allstar Brass Band feat. Dr. Michael White and Gregg Stafford, Tommy Sancton's New Orleans Legacy Band, The Pfister Sisters, Leroy Jones & New Orleans' Finest,Wild Tchoupitoulas Mardi Gras Indians, Buffalo Hunters Mardi Gras Indians, Wild Squatoulas Mardi Gras Indians, The War and Treaty, Ty Morris & H. O. W., AsheSon,Robin Barnes and the Fiyabirds, Bill Kirchen, Quiana Lynell, Chief Howard with the New Orleans Mardi Gras Indian Rhythm Section, Joe Dyson, T'Monde, Don "Moose" Jamison Heritage School of Music, Square Dance NOLA with the Bayou Clogger String Band, Audrey Ferguson and The Voices of Distinction, Sierra Green & The Soul Machine, Lyle Henderson & Emmanu-EL, Native Nations Intertribal, Sons of Jazz Brass Band, The Mighty Travelers, José Fermín & Merengue4-FOUR, Young Magnolia Mardi Gras Indians, Apache Hunters Mardi Gras Indians, Joe Lastie's New Orleans Sound, Craig Adams & Higher Dimensions of Praise, Culu Children's Traditional African Dance Company, Da Knockaz Brass Band, Ole & Nu Style Fellas Social Aid & Pleasure Club, Original C.T.C Steppers Social Aid & Pleasure Club, Kai Knight's Silhouette Dance Ensemble, Curtis Pierre with The Samba Kids, Muggivan School of Irish Dance