NEW ORLEANS AREA BASEBALL SCHEDULE

 

Editor’s note: Coaches should contact Nathan Brown at nbrown@theadvocate.com or Mike Strom at themikestrom@gmail.com regarding omissions and corrections.

Monday, March 11

District 10-4A

McDonogh 35 vs. Riverdale at Miley, 4 p.m.

Non-district

McMain at West Jefferson, 4 p.m.

John Curtis at E.D. White, 4 p.m.

St. James at Easton St. John, 4 p.m.

Family Christian at Ecole Classique, 4 p.m.

Haynes vs. Country Day at Pontiff, 4:30 p.m.

Abbeville at Belle Chasse, 5:30 p.m.

West St. John at Bonnabel, 6 p.m.

Pearl River at Albany, 6 p.m.

NOMMA vs. Warren Easton at Barrow, 6 p.m.

Slidell at Jewel Sumner, 6 p.m.

Fontainebleau vs. Newman at Avenger, 6:30 p.m.

Patrick Taylor vs. St. Martin’s at Miley, 7 p.m.

Mandeville/Slidell Tournament

At Mandeville

Salmen vs. Mandeville, 6 p.m.

Tuesday, March 12

Non-district

Karr vs. Carver at Riess, 3 p.m.

KIPP Renaissance vs. Lusher at Barrow, 3:30 p.m.

University vs. Rummel at Kirsch-Rooney, 4 p.m.

Destrehan at Chalmette, 4 p.m.

Dutchtown at Holy Cross, 4 p.m.

Patrick Taylor vs. Grace King at Bonnabel, 4 p.m.

KIPP Booker T. Washington vs. McDonogh 35 at Gilbert, 4 p.m.

Riverdale at Ehret, 4 p.m.

Walker at Lakeshore, 4 p.m.

Haynes vs. Thomas Jefferson at Oakdale, 4 p.m.

West St. John at Ascension Christian, 4 p.m.

Helen Cox vs. Landry-Walker at Roehm, 4:30 p.m.

Riverside at Hammond, 5 p.m.

NOMMA at Fisher, 5 p.m.

Kenner Discovery vs. South Plaquemines at Halphen, 5 p.m.

St. James at Central Catholic, 5:30 p.m.

Ben Franklin at Bonnabel, 6 p.m.

East Jefferson at Shaw, 6 p.m.

Belle Chasse at Thibodaux, 6 p.m.

Higgins vs. Warren Easton at Barrow, 6 p.m.

Loranger at Northlake Christian, 6 p.m.

Springfield at Pope John Paul II, 6 p.m.

Pine at Franklinton, 6 p.m.

Salmen at Northshore, 6:30 p.m.

St. Thomas Aquinas at Ponchatoula, 6:30 p.m.

De La Salle vs. Brother Martin at Kirsch-Rooney, 7 p.m.

 

Wednesday, March 13

Non-district

Carver vs. McMain at Riess, 4 p.m.

St. Augustine at Salmen, 4 p.m.

Lutcher Toot Ganier Tournament

At Lutcher

St. Charles Catholic vs. H.L. Bourgeois, 4 p.m.

Lakeshore vs. Lutcher, 6:30 p.m.

At St. Amant

Ponchatoula vs. St. Amant, 5 p.m.

 

Thursday, March 14

District 10-4A

NOMMA vs. Carver at Riess, 3 p.m.

Non-district

KIPP Renaissance at KIPP Booker T. Washington, 4 p.m.

Ridgewood at Ecole Classique, 4 p.m.

West St. John at East Feliciana, 4 p.m.

Crescent City vs. Patrick Taylor at Bridge City, 5 p.m.

Newman at Bonnabel, 6 p.m.

Franklinton at Fontainebleau, 6:30 p.m.

West Jefferson vs. Lusher at Avenger, 7 p.m.

Landry-Walker at Kennedy, TBA

Gerard Oubre Memorial Tournament

At Destrehan

Jesuit vs. Destrehan, 4 p.m.

At Hahnville

Forth Worth, Texas, Country Day vs. Hahnville, 4 p.m.

At Central Lafourche

Holy Cross vs. Northshore, 3:30 p.m.

Central Lafourche vs. Brother Martin, 6:30 p.m.

Westbank Optimist Tournament

Haynes at East Jefferson, 4 p.m.

Helen Cox at Higgins, 4 p.m.

Ben Franklin at Ehret, 4 p.m.

Pearl River vs. Country Day at Pontiff, 4 p.m.

Mandeville/Slidell Tournament

At Slidell

Hammond vs. Salmen, 4 p.m.

Salmen vs. Slidell, 6:30 p.m.

Shaw Tournament

At Shaw

Pope John Paul II vs. Thomas Jefferson, 4:30 p.m.

Pope John Paul II vs. Shaw, 7:30 p.m.

At Miley

St. Martin’s vs. Vandebilt Catholic, 4 p.m.

John Curtis vs. De La Salle, 7 p.m.

Thibodaux/E.D. White Tiger-Cardinal Classic

At Thibodaux

South Lafourche vs. East St. John, 4 p.m.

South Terrebonne vs. East St. John, 6:30 p.m.

At E.D. White

Houma Christian vs. E.D. White, 3:30 p.m.

Barbe Lakeside Bank Baseball Tournament

At Barbe

Sterlington vs. Calvary Baptist, 3:10 p.m.

Barbe vs. Sacred Heart, 5:35 p.m.

Covington vs. Calvary Baptist, 8 p.m.

 

Friday, March 15

Non-district

St. Michael the Archangel vs. Rummel at Kirsch-Rooney, 4 p.m.

St. Paul’s vs. Newman at Avenger, 6 p.m.

Fontainebleau at Franklinton, 6 p.m.

NOMMA at Covenant Christian, 6 p.m.

Gerard Oubre Memorial Tournament

At Destrehan

Live Oak vs. Destrehan, 3:30 p.m.

At Hahnville

Brother Martin vs. Hahnville, 4 p.m.

At Jesuit’s John Ryan

Seattle Prep vs. Fort Worth, Texas, Country Day, 11:30 a.m.

Jesuit vs. Fort Worth, Texas, Country Day, 1:45 p.m.

At Central Lafourche

Central Lafourche vs. Holy Cross, 4 p.m.

Northshore vs. Live Oak, 7 p.m.

Westbank Optimist Tournament

Karr at East Jefferson, 4 p.m.

Country Day at Higgins, 4 p.m.

Riverside vs. Fisher at Ehret, 4 p.m.

Mandeville/Slidell Tournament

At Mandeville

Hannan vs. Hammond, 4 p.m.

Hannan vs. Mandeville, 6:30 p.m.

At Slidell

Chalmette vs. Slidell, 5 p.m.

Grace King vs. Slidell, 6:30 p.m.

Shaw Tournament

At Shaw

Northlake Christian vs. Thomas Jefferson, 4:30 p.m.

De La Salle vs. Shaw, 7:30 p.m.

At Miley

Pope John Paul II vs. St. Martin’s, 4 p.m.

Vandebilt Catholic vs. John Curtis, 7 p.m.

Lutcher Toot Ganier Tournament

At Lutcher

St. Charles Catholic vs. Lutcher, 6:30 p.m.

At Lakeshore

Ponchatoula vs. Lakeshore, 4 p.m.

At St. Amant

Morgan City vs. South Plaquemines, 4 p.m.

H.L. Bourgeois vs. St. Amant, 5:30 p.m.

Thibodaux/E.D. White Tiger-Cardinal Classic

At Thibodaux

South Terrebonne vs. Houma Christian, 3:15 p.m.

Warren Easton vs. Thibodaux, 5:30 p.m.

St. James vs. Ellender, 8 p.m.

At E.D. White

Westlake vs. E.D. White, 3:30 p.m.

Doyle Tournament

At Doyle

Loranger vs. Riverdale, 3:30 p.m.

Riverdale vs. Doyle, 6 p.m.

Barbe Lakeside Bank Baseball Tournament

At Barbe

Sacred Heart vs. Covington, 3:10 p.m.

Barbe vs. Sterlington, 5:35 p.m.

Sacred Heart vs. Calvary Baptist, 8 p.m.

 

Saturday, March 16

Non-district

Newman at St. Paul’s (DH), 11 a.m.

Rummel at St. Michael the Archangel (DH), 11 a.m.

Landry-Walker vs. Patrick Taylor at Bridge City, 11 a.m.

KIPP Booker T. Washington vs. West Jefferson at Oakdale, noon

Crescent City at Grand Isle (DH), noon

Peabody at West Jefferson, 4 p.m.

McDonogh 35 at Donaldsonville, noon

Lusher at McMain, 4 p.m.

Gerard Oubre Memorial Tournament

At Destrehan

Brother Martin vs. Seattle Prep, 9 a.m.

Live Oak vs. Holy Cross, 11:30 a.m.

Destrehan vs. Brother Martin, 2 p.m.

Destrehan vs. Holy Cross, 4:30 p.m.

At Hahnville

Central Lafourche vs. Fort Worth, Texas, Country Day, 9 a.m.

Central Lafourche vs. Northshore, 11:30 a.m.

Hahnville vs. Northshore, 2 p.m.

Hahnville vs. Live Oak, 4:30 p.m.

At Jesuit’s John Ryan

Seattle Prep vs. Jesuit, 2 p.m.

Westbank Optimist Tournament                      

At Ehret

Riverside vs. Ehret, 9 a.m.

Karr vs. Riverside, 11 a.m.

Pearl River vs. Karr, 1 p.m.

Pearl River vs. Ehret, 3 p.m.

At Higgins

Ben Franklin vs. Higgins, 10 a.m.

Helen Cox vs. Haynes, 12:30 p.m.

Haynes vs. Ben Franklin, 3 p.m.

At East Jefferson

Fisher vs. Country Day, 10 a.m.

Fisher vs. East Jefferson, 1 p.m.

Mandeville/Slidell Tournament

At Mandeville

Chalmette vs. Hammond, 11 a.m.

Mandeville vs. Chalmette, 1:30 p.m.

At Slidell

Hannan vs. Slidell, 11 a.m.

Shaw Tournament

At Shaw

St. Martin’s vs. De La Salle, 11 a.m.

Northlake Christian vs. De La Salle, 2 p.m.

Northlake Christian vs. Shaw, 5 p.m.

Vandebilt Catholic vs. Shaw, 8 p.m.

At Miley

Thomas Jefferson vs. John Curtis, 1 p.m.

Thomas Jefferson vs. St. Martin’s, 4 p.m.

Lutcher Toot Ganier Tournament

At Lutcher

South Plaquemines vs. Lutcher, 10 a.m.

South Plaquemines vs. St. Charles Catholic, 12:30 p.m.

Ponchatoula vs. St. Charles Catholic, 3 p.m.

H.L. Bourgeois vs. Lutcher, 5:30 p.m.

At St. Amant

Morgan City vs. St. Amant, 10 a.m.

Morgan City vs. Lakeshore, 12:30 p.m.

Lakeshore vs. St. Amant, 3 p.m.

Thibodaux/E.D. White Tiger-Cardinal Classic

At Thibodaux

Assumption vs. Houma Christian, 9 a.m.

Assumption vs. St. James, 11:15 a.m.

Terrebonne vs. Westlake, 1:30 p.m.

South Lafourche vs. Westlake, 3:45 p.m.

Thibodaux vs. St. James, 6 p.m.

At E.D. White

E.D. White vs. Terrebonne, 9 a.m.

E.D. White vs. Warren Easton, 11:15 a.m.

South Terrebonne vs. Warren Easton, 1:30 p.m.

East St. John vs. Ellender, 3:45 p.m.

Barbe Lakeside Bank Baseball Tournament

At Barbe

Covington vs. Sterlington, 9 a.m.

Sterlington vs. Sacred Heart, 11:15 a.m.

Barbe vs. Covington, 1:30 p.m.

Barbe vs. Calvary Baptist, 3:15 p.m.