no.volleyballDIquarters227.111118

Fountainbleau's Kayla Wort hits the ball over the net against Dutchtown's Zoe Wooten on Thursday, November 08, 2018, at Pontchartrain Center in Kenner.

Division I

Thursday’s quarterfinals

No. 1 Mount Carmel 3, No. 24 H.L. Bourgeois 0 (25-6, 25-6, 25-9)

No. 4 St. Joseph’s 3, No. 5 Mandeville 2 (30-32, 18-25, 26-24, 25-9, 15-10)

No. 3 Dutchtown 3, No. 6 Fontainebleau 2 (19-25, 25-17, 23-25, 25-19, 15-4)

No. 2 Chapelle 3, No. 7 St. Amant 0 (25-14, 25-21, 25-17)

Friday’s semifinals

No. 1 Mount Carmel vs. No. 4 St. Joseph’s, 3:30 p.m., Court 1

No. 3 Dutchtown vs. No. 2 Chapelle, 3:30 p.m., Court 1

Division II

Thursday’s quarterfinals

No. 1 Teurlings Catholic 3, No. 8 Lee Magnet 0 (25-10, 25-17, 25-12)

No. 5 Ben Franklin 3, No. 4 South Lafourche 0 (25-16, 25-22, 25-20)

No. 3 St. Thomas More 3, No. 6 Assumption 1 (25-15, 25-22, 23-25, 25-13)

No. 2 Cabrini 3, No. 10 Belle Chasse 0 (25-21, 25-18, 25-12)

Friday’s semifinals

No. 5 Ben Franklin vs. No. 1 Teurlings Catholic, 1:40 p.m., Court 1

No. 2 Cabrini vs. No. 3 St. Thomas More, 1:40 p.m. Court 3

Division III

Thursday’s quarterfinals

No. 1 Vandebilt Catholic 3, No. 8 Ursuline 0 (25-12, 25-17, 25-11)

No. 4 De La Salle 3, No. 5 Westlake 2 (15-25, 25-19, 25-22, 15-25, 15-11)

No. 3 E.D. White 3, No. 6 Morgan City 0 (25-13, 25-17, 25-11)

No. 2 St. Michael 3, No. 7 Parkview Baptist 2 (22-25, 25-21, 25-19, 18-25, 15-12)

Friday’s semifinals

No. 1 Vandebilt Catholic vs. No. 4 De La Salle, 11:50 a.m., Court 2

No. 2 St. Michael vs. No. 3 E.D. White, 11:50 a.m., Court 3

Division IV

Thursday’s quarterfinals

No. 1 Archbishop Hannan 3, No. 8 Sacred Heart N.O. 0 (25-17, 25-15, 25-10)

No. 4 Pope John Paul II 3, No. 5 Northlake Christian 0 (25-21, 25-23, 25-23)

No. 3 University 3, No. 11 Haynes 0 (25-11, 25-17, 29-27)

No. 2 Notre Dame 3, No. 7 John Curtis 1 (22-25, 25-21, 25-14, 25-20)

Friday’s semifinals

No. 1 Archbishop Hannan vs. No. 4 Pope John Paul II, 11:50 a.m., Court 1

No. 2 Notre Dame vs. No. 3 University, 10 a.m., Court 3

Division V

Thursday’s quarterfinals

No. 1 Country Day 3, No. 9 Sacred Heart Grand Coteau 0 (25-9, 25-12, 25-13)

No. 4 Lafayette Christian 3, No. 5 Dunham 0 (25-16, 25-18, 25-20)

No. 3 Central Catholic 3, No. 6 Episcopal of Acadiana 0 (25-23, 25-10, 25-22)

No. 2 Ascension Episcopal 3, No. 7 McGehee 0 (25-23, 25-15, 25-13)

Friday’s semifinals

No. 1 Country Day vs. No. 4 Lafayette Christian, 10 a.m., Court 1

No. 2 Ascension Episcopal vs. No. 3 Central Catholic, 10 a.m., Court 2